כל מה שרציתם לדעת על דודי שמש

כל מה שרציתם לדעת על דודי שמש, דברים שכדאי לדעת

מדינת ישראל הינה ארץ שטופת שמש, "ארץ תכול אין עב" ולכן אין פלא שדוד השמש המודרני הומצא בישראל ונפוץ בה מאוד. דוד השמש המודרני הומצא על ידי דר' צבי תבור, ישראלי שעלה מבריטניה. בשנים הראשונות בישראל דוד השמש זכה למתנגדים רבים ביניהם חברת החשמל אך עם משבר האנרגיה הגדול בשנות ה70 התקנת קולטני שמש נקבעה בחוק כחובה עבור קבלני הבתים.

כיצד פועל דוד השמש?

דוד שמש בנוי משני חלקים: קולטני השמש ומיכל הדוד. קולטני השמש עשויים מחומר שקוף למחצה, הם מותקנים על גגות הבתים בשיפוע הפונה לכיוון דרום אשר מטרתו למקסם את כמות קרני האור שהקולטנים סופגים ביום. אל קולני השמש מחובר צינור שחור ובו מים קרים, המים מתחממים באמצעות האנרגיה של הקולטנים ונכנסים אל הדוד. כניסתם של המים החמים מוציאה החוצה מים קרים וכך התהליך נמשך עד שהמים בדוד כולו חמים. דוד שמש יכול לפעול בעזרת אנרגית השמש בלבד ללא שימוש בחשמל. במרבית דודי השמש מותקנים גם גופי חימום חשמליים. מטרתם של גופי החימום הינה לאפשר צריכה של מים חמים גם בימי החורף הקרים והמעוננים בהם ישנה קרינת שמש מועטה. למזלנו הרב במדינת ישראל השמשית אומנם אין לנו הרבה גשם אבל שמש לא חסר ולכן אם הדוד תקין מעטים הם הימים בהם יש צורך בשימוש בגוף חימום חשמלי. דודי שמש של כרומגן מתאפיינים במכלים חזקים בעלי דפנות כפולות עם שכבת בידוד באמצע. מטרת הבידוד הינה לאפשר לדוד להתחמם במהירות בחורף ולמנוע חימום יתר בקיץ.

כיצד צריך לתחזק דודי שמש?

עיקר התחזוקה של דודי שמש הינה בקיץ. בעקבות חום השמש הגבוה טמפרטורות המים יכולות לנסוק מה שיוביל בסופו של דבר לפיצוץ הדוד, הדבר אופייני במיוחד בדודים ישנים בהם לא מותקנת מערכת ויסות טמפרטורה. במקרים כאלו מומלץ מדי פעם לשחרר את הלחץ בתוך הדוד על ידי ריקון של חלק מהמים. דודי החדשים של כרומגן הינם בעלי מערכת המווסתות את טמפרטורת המים כך שלא יעלו מעל 60 מעלות.

Leave a reply