עיצוב גינות בסגנון יפאני

אחד הסגנונות היפים, העדינים והאמנותיים של עיצוב גינות גג הוא גינות בסגנון יפאני. כשמדובר בתכנון של גינות גג במרכז, העיצוב יהיה בעל פחות צמחים ופרחים ויותר בעל מוטיבים אמנותיים, ומוטיבים השאולים מעולם הזן והמדיטציה. גנים גדולים בסגנון יפאני יכללו גם שבילי הליכה בין עצים, מפלי מים, נחל עם גשרון מעליו. באקלים קר ולח יהיה מקום מיוחד לטחב ובמיוחד סלעים עם טחב. ברמת העיקרון הגינה היפאנית היא ייצוג מוקטן של הטבע, מעין תמונה אידיאלית שמטרתה לעודד אוירה מדיטטיבית ורגועה.

מוטיב היציבות – סלעים ואבנים

בגינה יפאנית לסלעים יש מקום מרכזי שכן הם מייצגים יציבות בחיים וכן מייצגים את ההרים בטבע. יהיה שימוש רב בחצץ ובשבילי חצץ גם אם הם קטנים וסמליים, כפי שמתאים בעיצוב של גינות גג במרכז. שבילי החצץ משמשים גם ליצירת תיחום וגבולות בין אזורים שונים בגינה. הסלע יהיה בעל מראה טבעי כמה שיותר, לא מהוקצע, חלק או עגול. בגינות גג יהיה שימוש באבנים גם כמוטיב סמלי.

מוטיב המים והשינוי בחיים

מים הם מוטיב חשוב בתחום של עיצוב גינות יפאני, אך חשוב שיהיו אלה מים זורמים ולא מים עומדים. מפל קטן המשולב בסלע הוא אלמנט נפוץ ויפה שניתן לשלב בבריכה עם דגי זהב. חשוב להדגיש כי על פי העיקרון של דימוי הטבע, אין מקום למזרקה בגינה יפאנית.

מוטיב העץ והצמחיה

כאשר מדובר בגינה במרפסת או בגג, או בגינה קטנה ליד הבית יהיה שימוש רב בצמחים מוקטנים בסגנון בונסאי שגם הם ייצוג של העצים בטבע. כן יהיה שימוש בשיחים או בצמחים שעוצבו בצורת שיח. הצמחיה תסמל יערות באופן מינימלסטי. צמח פורח שמאוד מתאים הוא האזליאה (רודודנדרון). חשוב שהצמחיה תהיה מטופחת בכל עונות השנה: כל עונה לפי תכונותיה. צמחים שמתאימים לגינה היפאנית הם צמחים דמויי ברוש, דובדבן, אדר. יש להימנע מצמחים אקזוטים, שמתאימים לאקלים שונה לגמרי. ניתן להכניס את מוטיב העץ באמצעות דק עץ או פרגולה עדינה. גם לגדרות עץ ודלתות כניסה לגן יש מקום חשוב. יש לתחום את הגן כמיקרורוסמוס המייצג את המקרוקוסמוס.

מוטיב הרוח

את מוטיב הרוח בגינה היפאנית נבטא על ידי החללים בין האלמנטים השונים בגן. אין למלא את הגינה בצפיפות. יש לדאוג לחללים ריקים אך יש להקפיד שהם יהיו נקיים מאוד. חשוב שתהיה פרופורציה ואיזון בין האלמנטים השונים כי זה מסמל את האיזון שאליו אנו שואפים בחיינו.