עיצוב גינות על פי הפנג שוואי

הפנג שוואי הינה שיטה סינית עתיקה לעיצוב ותכנון מרחבי הבית והגינה. שיטה זאת מבוססת על תורות סיניות עתיקות ועיקרם הוא החיבור בין האדם האדמה והשמיים. אחד המרכיבים המרכזיים בפנג שוואי הוא הצי- אנרגיית היקום. הצי הינו אנרגיה הזורמת בעולם. מחייה במקום בו הצי מצוי וזורם בחופשיות מעניקה לתושבי הבית כוח חיות רב המועיל לבריאות, ולרצון ולאנרגיה לביצוע מטלות היום יום- מן המטלות הפשוטות למטלות המורכבות ביותר. הטבע הינו מקור חשוב לאנרגיית הצי ולכן עיצוב גינות נכון יכול לשפר רבות את רמת החיים של שוכני הבית.

מים
אחד האלמנטים החשובים בתורת הפנג שוואי הוא המים. המים מזרימים את הצי ממקום למקום ומאפשרים מעבר וחלופה של האנרגיה. עיצוב גינות בשיטת הפנג שוואי יקדיש מקום נכבד לשילוב של מים בגינה. שילוב המים יכול להיעשות על ידי בריכת נוי, מפל מים או נחל קטן. קול פכפוך המים בגינת הבית מרגיע ומייצר שלווה ונינוחות ולכן מוטב לשלב בגינה מים זורמים. אפשר לבנות באמצעות מסלעה מפל מים המתנקז לבריכה. מים אלו יחוברו כמובן למערכת אשר משיבה את המים מנקודת הסיום לנקודת ההתחלה בכדי שלא יהיה צורך בשימוש בכמויות אדירות של מים, אשר לצערנו, שלא כמו בסין, בארץ המים נדירים ומועטים.

רק בגלל הרוח
בנוסף למים, גם הרוח מהווה מקור מרכזי למעבר של אנרגיית הצי. עיצוב גינה נכון יאפשר מעברי רוח בגינה המתבססים על עקרונות הפילוסופיה הסינית. לצורך זה, משלבים בתוך הגינות נתיבים ושבילים המיוצרים הן על ידי אבנים ומסלעות והן באמצעות סידור של העצים והשיחים בגן.

אומנות הצבע
עיצוב גינות על פי הפנג שוואי נועד כאמור ליצירת הרמוניה. על כן מלאכת עיצוב הגינה בשיטה זאת אינה עבודה מתמטית הנסמכת על חוקים מוגדרים אלא יצירת אומנות אשר מתבססת על עקרונות של אסתטיקה ופילוסופיה בכדי לייצר את המיזוג הטוב ביותר בין האדם לגינתו. כמו בכל יצירת אומנות שילוב צבעים בגינה הינו חלק מרכזי וחשוב בעיצוב הגינה. שילוב צבעים נכון ימנע מצב של עודפות של צבע או מיעוט בצבע ויתחשב במיקום צבעי הפרחים השונים ביחס לגינה ולבית.