תיכנון ועיצוב פנים ותאורה

תיכנון ועיצוב פנים ותאורה

אחד הדברים החשובים ביותר בעיצוב פנים זה בחירת תאורה נכונה. הטעות הנפוצה היא לחכות עם תכנון ועיצוב התאורה לסוף, דבר שיקשה על בחירת גופי תאורה נכונים וביכולותו של האור לשנות אווירה כפי שהיינו רוצים. יועץ תאורה צריך להיכנס לתמונה עוד בשלב תכנון נקודות החשמל בבית.
תכנון ועיצוב פנים בר קיימא.

המהפכה הירוקה הכניסה לחיינו מודעות לחשיבות של שמירה על איכות הסביבה, הקטנת מזהמים, מיחזור ובניה תוך ניצול מקסימאלי של משאבי הטבע כדי לחסוך אנרגיה. אדריכלים מתכננים מבנה תוך חשיבה על כניסת אור שמש לחלל, שתמנע הדלקת תאורה ותחסוך בחשמל, או בנייה עם בידוד בין פנים המבנה לחוץ, כדי למנוע התחממות והתקררות החלל, ובכך ניתן למנוע הדלקת חימום ומיזוג אוויר. למרות היתרונות המובהקים של בנייה כזו, ידוע שמרבית חיי המשפחה מנהלים בבית בשעות הערב ותאורה נחוצה.
הנורות שאנו מכירים היום ושצורכות הרבה חשמל הן נורות ההלוגן. הן אומנם נותנות תאורה יפה אבל מחממות ומנפחות את חשבון החשמל. הנורות החסכוניות המוכרות כיום הן מסוג T5, LED או PL. זוהי תאורה לא ממוקדת, שמאפשרת פיזור אור וחסכוניות בחשמל.
פעם היה נהוג שתאורה מגיעה מהתקרה או ממנורות לילה למיניהן. היום ידוע שתאורה טובה מגיעה ממספר מקורות בחלל- נישות, ריצפה, קירות, תאורת גבס, תוך שימוש בטכנולוגיות שונות של אור וסוגים שונים של נורות. תאורה נכונה מורכבת מחישוב כמות האור לעומת גודל החלל ובחירת גופי התאורה לפי הטעם האישי וצרכי הדייר. תאורה לקריאת ספרים בחדר המשפחה, שונה מתאורה הנחוצה לאירוח. כדאי להיעזר ביועץ תאורה ולא לעשות החלטות אלו לבד, כדי שלא תתקעו עם תאורה שהייתה יפה לפני שנים אבל מאז שנשרפה שם נורה לא יכולתם להחליף אותה, או עם תאורה שמחממת את החלל.
תוארה שונה בחדרים שונים

התאורה צריכה להתאים לחלל, תוך שימוש ביתרונות שלו והתגברות על החסרונות. במסדרון למשל, התקרה נמוכה יותר ומשמשת בדרך כלל ליחידות של מזגנים. לכן, כדאי לחשוב על תאורה צמודה לקיר. המטבח פעם היה מקושט במנורה אחת במרכז תקרת החדר, היום מקובל להתקין תעלות לדים לתאורה מפוזרת על כל משטחי העבודה.
טיפ לחברה מעולה בתחום ריהוט משרדי